5 Zawodów dla których zawsze znajdą się stanowiska pracy

Pisaliśmy już kiedyś o zawodach przyszłości, ale ponieważ temat powraca i wraz z rozwojem techniki staje się coraz bardziej popularny, wracamy do niego i my.
 
Skończyłeś niedawno liceum i zastanawiasz się nad dalszą edukacją? Może jesteś na etapie wyboru odpowiednich studiów podyplomowych i nie wiesz czym się kierować? A może po prostu chcesz doradzić bliskiej osobie zawód mający przyszłość? Musisz wiedzieć, że przy podejmowaniu decyzji o karierze należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Zapotrzebowanie na dany zawód jest na pewno na czele tej listy – w końcu już teraz mówi się o rozwoju technologii i zautomatyzowanych narzędzi, które będą w stanie zastąpić pracowników. Sprawdź listę 5 zawodów, dla których zawsze znajdą się stanowiska pracy!

1. Branża medyczna – lekarz
Zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel medyczny będzie zawsze. Z jednej strony wiedza techniczna i analiza badań może zostać zautomatyzowana. Z drugiej strony jednak istnieją elementy opieki zdrowotnej, których komputery nie są w stanie zastąpić. Są to:
  • troskliwa opieka nad pacjentem (empatyczne podejście);
  • podejmowanie decyzji na podstawie niepełnych/niejasnych danych.
Pokrewne zawody: pielęgniarka, psychoterapeuta, technik laboratorium, farmaceuta, dietetyk. Są to zawody, w których nadal brakuje nam specjalistów, pomimo coraz lepszych warunków pracy. Pacjentów przybywa, a pielęgniarek do opieki ciągle jest za mało. Do dobrego terapeuty czeka się miesiącami, a techników do pracy w laboratorium sprowadza się z zagranicy.
2. Branża edukacyjna – nauczyciel
Musisz wiedzieć, że rozwój technologii może zmienić system edukacji. E-learningi i kursy online już dzisiaj są bardzo popularne. Komputery mogą nauczyć nas matematyki, fizyki i historii. Jednak istnieją elementy edukacji, których komputery nie są w stanie zastąpić. Są to:
  • tworzenie treści kursów internetowych;
  • subiektywne przekazywanie wiedzy dotyczącej świata, muzyki, sztuki i literatury.
Pokrewne zawody: nauczyciel w przedszkolu, twórca programów nauczania, wykładowca na uczelni. Są to zawody, w których nie musisz ograniczać się do jednego miejsca pracy. Jeżeli posiadasz odpowiednie kompetencje, możesz rozwijać własną markę m.in. udzielając korepetycji.
3. Branża prawnicza – prawnik
Nawet jeżeli nie interesujesz się wymiarem sprawiedliwości, z pewnością masz świadomość, że komputery nigdy nie zastąpią działalności władz państwowych. Komputery na pewno nigdy nie poradzą sobie w zakresie:
  • tworzenia nowego prawa;
  • podejmowania decyzji sądowych.
Pokrewne zawody: polityk, ochroniarz, policjant, strażak. Są to zawody, na które zawsze będzie zapotrzebowanie, ponieważ państwo nie jest w stanie bez nich funkcjonować sprawnie i bezpiecznie.
4. Branża sportowa – profesjonalny sportowiec
Ludzie kochają uprawiać sport i oglądać dobre rozgrywki. Czy umiesz sobie wyobrazić drużyny piłkarskie składające się z robotów? Z pewnością mogłaby to być pewnego rodzaju ciekawostka, ale po pewnym czasie zabrakłoby nam tego, co naprawdę niesie za sobą sport – emocji. Sportowe rozgrywki pozwalają na:
  • możliwość utożsamiania się z zawodnikami;
  • obserwowanie pokonywania słabości i przekraczania granic.
Pokrewne zawody: e-sportowiec Alternatywą dla zawodu sportowca może okazać się e-sportowiec (gracz konkurujący z innymi na polu gier komputerowych). Nadal będziemy mogli utożsamiać się z zawodnikami, obserwować ich rywalizację, ale tym razem w wirtualnym świecie.
5. Branża IT – programista
Programista znajduje się we wszystkich zestawieniach „zawodów przyszłości”. Co jest najważniejsze to pewność, że zawsze będzie na niego zapotrzebowanie. Komputeryzacji i automatyzacji ulega coraz więcej dziedzin życia, jednak maszyny nie zastąpią takich elementów jak:
  • programowanie maszyn/aplikacji;
  • kontakt z klientami (analiza wymagań). 
Powyższa lista zawodów przyszłości nie jest z pewnością zamknięta.  Wskazuje ona na to, jak ważne są te cechy pracowników, których nie mogą odtworzyć maszyny: m.in. zdolność do poruszania się w sferze emocji i reagowania na nieprzewidywalne zdarzenia oraz umiejętność tworzenia relacji międzyludzkich i zasad społecznych.
 
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *