Chatboty zamiast rekruterów – czy to możliwe?

Często piszemy o technologicznych nowinkach, które zmieniają i ułatwiają życie.
Dzisiaj podzielimy się z Wami informacją o rewolucyjnej zmianie, która dotyczy bezpośrednio naszej pracy.
 
Coraz popularniejsze stają się chatboty, stale spotykamy się z wirtualnymi doradcami i konsultantami na różnych stronach internetowych.
Na tym jednak rozwój sztucznej inteligencji się nie kończy. Chatboty znajdują zastosowanie w rekrutacji pracowników.

Wirtualni asystenci przeprowadzają wywiad z kandydatami. Często wykorzystuje się do tego popularne aplikacje, np. Messenger. Dodatkowo analizują profile zainteresowanych, wykorzystując do tego dane zaczerpnięte z różnych źródeł w sieci.
 
Chatboty mają nie tylko ułatwić pracę rekruterom i ująć im obowiązków, ale mają też być pomocne dla osób poszukujących pracy. Na podstawie wywiadu są w stanie znaleźć odpowiednią ofertę, dopasowując wymagania i kwalifikacje. Ponadto na bieżąco informują o statusie i postępie etapów rekrutacji.
 
Polski rynek pracy przeszedł już ogromną rewolucję, kiedyś chodziło się od firmy do firmy z CV w ręce, a dzisiaj znalezienie pracy poprzez Facebooka nikogo już nie dziwi.
Zastanawiamy się jednak, czy sztuczna inteligencja jest w stanie prawidłowo ocenić predyspozycje kandydata, otrzymując tylko kilka informacji?
 
A co Wy sądzicie na ten temat? Czy chatboty są w stanie dobrze dopasować ofertę pracy do człowieka? Czekamy na Wasze opinie.
 
Pozdrawiamy,
Zespół Work&Profit

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *