Cztery zmiany, które pozwolą Ci bardziej cieszyć się pracą

Choć Polacy są często postrzegani jako naród przyzwyczajony do narzekania, okazuje się, że zadowolenie z pracy osiąga nad Wisłą stosunkowo wysoki poziom. Jak wynika z raportu ADP „The Workforce View in Europe 2017”, ponad ¾ Polaków z optymizmem myśli o kolejnych 5 latach w obecnym miejscu pracy. Jednocześnie niemal połowa pytanych przyznaje, że co najmniej raz w tygodniu jest narażona na stres, co może w znaczący sposób obniżać poziom satysfakcji. Przedstawiamy cztery sposoby, które mogą pomóc zmienić nasze nawyki i z pewnością zwiększyć efektywność.

1. Zamień samochód na rower.

Odległość miejsca zamieszkania od pracy to najważniejszy pozapłacowy czynnik przy podejmowaniu decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia – taką odpowiedź wskazuje niemal połowa respondentów badania Nationale-Nederlanden. Jeśli przyjmiemy, że za deklaracjami idą także czyny, znaczna część pracowników może pokonać drogę do pracy nie tylko samochodem, ale także pieszo albo rowerem.

 

Wybór alternatywnego środka transportu ma sporo zalet. Osoby dorosłe powinny przeznaczać na aktywność fizyczną co najmniej 150 minut tygodniowo, czyli około 20 minut dziennie. Wysiłek nie tylko przysłuży się utrzymaniu dobrego stanu zdrowia, ale również spowoduje wydzielanie endorfin – hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie. Aktywność ruchowa tuż przed pracą może zatem poprawić nam humor na cały dzień.

 

2. Zastąp fast foody owocami.

Dla dobrego samopoczucia ważna jest także odpowiednia dieta. Tymczasem z naszych obserwacji wynika, że znaczna część zatrudnionych codziennie spożywa słodycze i pije słodzone napoje. Często pracownicy decydują się na fast foody.

Takie posiłki i przekąski przyczyniają się do cukrzycy czy chorób układu krążenia. Można temu zapobiec, stosując odpowiednią dietę. Jeśli brakuje nam czasu na przygotowanie zdrowych i pożywnych posiłków w domu, ratunkiem może okazać się tzw. dieta pudełkowa – czyli dania dostarczane przez wyspecjalizowaną firmę. Ich koszt jest jednak dość odstraszający, więc my zachęcamy do przygotowywania własnych posiłków. Właściwa dieta może wpłynąć na poprawę samopoczucia, a co za tym idzie, przysłużyć się także naszej produktywności.

3. Wprowadź więcej barw na swoim biurku.

Jednym z najprostszych sposobów by poprawić komfort pracy, jest także zadbanie o wygląd swojego najbliższego otoczenia. Mimo że ściany biur mają najczęściej neutralny biały odcień, pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę z oddziaływania kolorystyki wnętrz na samopoczucie zatrudnionych. Jasne brązy i beże wpływają na pracowników uspokajająco, podobnie jak kolor niebieski. Z kolei stonowana żółć pozwala na lepszą koncentrację. Eksperci od wystroju wnętrz odradzają natomiast duże natężenie intensywnych kolorów, które mogą powodować uczucie niepokoju.

Choć pojedynczy pracownik nie ma zwykle wpływu na kolor ścian i mebli, z powodzeniem możemy zadbać o drobne akcenty, które sprawią, że z przyjemnością będziemy siadać za biurkiem. Szczególnie dobrym pomysłem może być niewielka roślina doniczkowa albo inny zielony akcent – ta barwa pozwala odprężyć wzrok po pracy przy komputerze. Nastrój może poprawić także ramka ze zdjęciem z urlopu albo kubek z zabawnym napisem.

4. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo finansowe.

Dobre samopoczucie zależy jednak nie tylko od drobnych codziennych przyjemności. Dla wielu osób istotną rolę odgrywa poczucie bezpieczeństwa i posiadanie odpowiedniej rezerwy finansowej. W tej kwestii Polacy jednak wciąż mają wiele do zrobienia. Jak pokazuje raport „Dojrzałość finansowa Polaków” , zaledwie 43 proc. zatrudnionych odkłada regularnie pieniądze z myślą o emeryturze.

Podobny odsetek przyznaje, że korzysta z grupowego ubezpieczenia na życie. Tego typu produkt to gwarancja finansowego wsparcia w razie nieszczęśliwego wypadku, ciężkiej choroby, pobytu w szpitalu czy operacji. Zależnie od wybranego wariantu, ochrona może obejmować także pomoc w uzyskaniu dostępu do badań i diagnozy specjalisty. Choć ubezpieczenia grupowe nie są oferowane w każdym miejscu pracy, wiele zależy od inicjatywy samych zatrudnionych – tego typu umowa może być zawiązana nawet w przypadku małych firm.

Warto zastanowić się jakie zmiany możemy wprowadzić w swoim życiu i w miejscu pracy. Zachęcamy do tego, ponieważ to właśnie w pracy spędzamy sporą część naszego dnia, róbmy to więc  z większą przyjemnością, a nie tylko z poczuciem obowiązku

Zachęcamy do śledzenia nas na FacebookuInstagramie.

Źródło: www.workprofit.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *