Czy znalezienie pracy po 50 roku życia jest możliwe?

Jak to możliwe, że dobra główna księgowa, mechanik samochodowy lub przedsiębiorca, który zarządzał firmą zatrudniającą 20 osób, nie mogą znaleźć pracy? Ludzie z reguły oceniają takie osoby bardzo surowo. Jednak często nie są one bezrobotne z powodu swojego zaniedbania lecz z przyczyn losowych. A powrót na rynek pracy utrudniają im różne mity i stereotypy, powielane niestety przez przedsiębiorców, menadżerów i rekruterów. Przez negatywną postawę otoczenia i dyskryminację ludzie ci ulegają wykluczeniu społecznemu. Dość często za tym procesem idzie utrata znajomych, problemy rodzinne, często także problemy zdrowotne – najczęściej depresja.
 

Zwykle trudno określić własne sukcesy i mocne strony, dlatego też przy tym zadaniu warto pracować z drugą osobą, np. doradcą zawodowym. 
 
Analiza własnych osiągnięć jest również istotna przy redagowaniu CV, które jest najważniejszym dokumentem marketingowym. Warto zatem poświęcić trochę czasu, by przygotować je możliwie jak najlepiej, wypunktować mocne strony. Osoba w dojrzałym wieku nie powinna wykazywać wszystkich prac w swojej karierze zawodowej – tych z czasu, kiedy stawiała pierwsze kroki na rynku pracy. Pamiętajmy, że pracodawcę interesuje ostatnie kilkanaście lat i te kompetencje, które są zgodne z profilem stanowiska, na które aplikujemy. Takie postępowanie nie tylko odmłodzi CV, ale także może dać szansę na dostanie się na rozmowę kwalifikacyjną i pomoże uniknąć potencjalnej dyskryminacji ze względu na wiek i brak kompetencji już na etapie czytania naszych dokumentów przez rekrutera.
 
Kolejnym działaniem wartym uwagi jest utworzenie profilu na portalach społecznościowych, jak goldenline.pl, czy LinkedIN.com. Większość rekruterów wykorzystuje te właśnie kanały do pozyskania kandydatów, a procesy rekrutacyjne często przesuwają się do profesjonalnych serwisów społecznościowych, które stają się pierwszym miejscem, gdzie poszukuje się pracowników od poziomu specjalistycznego do najwyższej kadry menedżerskiej.
 
Aby zwiększyć swoje szanse w poszukiwaniu pracy warto być aktywnym w sieci. Jeżeli mamy wiedzę, dzielmy się nią, bierzmy udział w dyskusjach branżowych, pokazujmy się. Im jesteśmy aktywniejsi, tym szybciej zostaniemy zauważeni przez rekruterów i będziemy ocenieni jako osoby dynamiczne, warte polecenia.
 
Jeśli nie znamy języka obcego, np. angielskiego, warto rozpocząć jego naukę. Bycie aktywnym życiowo i trenowanie swojego umysłu jest bardzo ważne w każdym okresie życia, niezależnie od wieku, pozwalając zachować wewnętrzną młodość. Nauka nowego języka obcego, ale i podejmowanie innych nowych aktywności, nie tylko zwiększy szanse na rynku pracy, ale również stanie się ćwiczeniem pomagającym w czynnym korzystaniu z dnia codziennego. Nie bójmy się uczyć rzeczy dotychczas nieznanych i sięgać po nowe kompetencje. Jeśli nie umiemy obsługiwać programów komputerowych, poruszać się w Internecie, warto takie umiejętności zdobyć. Wiele organizacji pozarządowych oferuje pomoc w tej dziedzinie, szczególnie jeśli chodzi o wsparcie na rynku osób 50 plus. Dobra wiadomość jest też taka, że powoli zmienia się obraz 50 – latka na rynku pracy. Coraz więcej firm chce budować zespoły złożone z osób młodych, ale i doświadczonych. W wielu krajach, np. Niemczech pracownicy 50+ są traktowani jako osoby pożądane przez pracodawców, właśnie ze względu na doświadczenie, jakim dysponują.
 
Masz 50 lat i szukasz pracy? Z przyjemnością informujemy, że Work&Profit docenia doświadczenie i chętnie zatrudnia osoby dojrzałe – zapraszamy do kontaktu.
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *