Prawa pracownika – Komornicy

Otrzymujemy od Was coraz więcej zapytań o prawo do chorobowego, urlopu czy ubezpieczenia. Warto znać nie tylko swoje obowiązki, ale i prawa.
 
Specjalnie dla Was rozpoczynamy cykl poradników dotyczących praw pracownika, pracującego zarównow oparciu o umowę o pracę jak i na umowę zlecenie.
 
Zmiany w 2018r. kojarzą nam się głównie z podwyższoną płacą minimalną, wolnymi od handlu niedzielami i zaostrzonymi zasadami przechowywania danych osobowych.
 
Niektóre kwestie dotyczą pracowników, pracodawców, osób bezrobotnych itd.
Nasz cykl rozpoczynamy od kwestii spraw komorniczych, ponieważ otrzymaliśmy w związku z nią wiele pytań.
 

Twoje wynagrodzenie, a zajęcia komornicze.Czy wiesz jakie masz prawa?
Większość zleceniobiorców posiadających zobowiązania finansowe nie zna swoich praw i godzi się na odbieranie im 100% lub 50% kwoty z comiesięcznego wynagrodzenia, co jest w wielu przypadkach błędem. Dlaczego?
Zgodnie z artykułem 833, art. 833 § 1 KPC w zw. z art. 833 § 2Kodeksu Prawa Cywilnego
również osoby zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie mają swoje prawa w konfrontacji z komornikiem.
 Kwota wolna od zajęć komorniczych dotyczy również pracowników zatrudnionych na podstawie umowy cywilno-prawnej. Sprawdź, czy twoja sytuacja odpowiada wszystkim kryteriom: 
  1. Jest to jedyne źródło utrzymania (nigdzie indziej nie pracujesz).
  2. Otrzymujesz regularnie wynagrodzenie (1 w miesiącu).
  3. Twoje umowy są regularnie przedłużane (pracujesz już od dłuższego czasu z nami).
Jeśli powyższe warunki zostaną spełnione, osoba pracująca w oparciu o umowę zlecenie będzie chroniona w takim samym zakresie jak ta pracująca na umowę o pracę.
Kwota wolna od zajęcia komorniczego w wypadku umowy zlecenia wynosi 1560zł netto. Komornik nie ma prawa odebrać Twojego wynagrodzenia do tej kwoty, może jedynie wyegzekwować różnicę od Ciebie w postepowaniu komorniczym, kiedy zarobisz więcej.
Zdarza się, że komornicy pobierają 100% wynagrodzenia tłumacząc się, że umowa zlecenie może nie być jedynym źródłem utrzymania, w związku z tym pobierają je„z automatu”.
 
Jeżeli wiesz, że komornik będzie chciał wszcząć wobec Ciebie postępowanie, wyślij odwołanie lub przyjdź osobiście z nim do komornika, potwierdzając , że umowa zlecenie to Twoje jedyne źródło utrzymania. Radzimy, aby odwołanie poprzeć zaświadczeniem, które otrzymasz za pośrednictwem naszej strony. Wystarczy zalogować się na konto pracownika, wejść w zakładkę „wnioski i zaświadczenia” i wybrać zaświadczenie o dochodach oraz o zatrudnieniu.
 
Co robić w przypadku, jeśli komornik jest nieugięty i wymaga 50% kwoty pomimo spełnianych wyżej kryteriów?
 
W takim wypadku macie prawo wnieść skargę na komornika – oczywiście, jeżeli rozmowa i przedstawione dokumenty nie odniosły skutku.
„Skargę na czynność komornika składa się w sądzie rejonowym, przy którym działa komornik (art. 767 § 1 KPC). Jak wskazuje art. 767 § 3 KPC, skarga na czynność komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem. Skarga powinna być złożona w sądzie w terminie 7 dni od dokonania przez komornika czynności, którą strona zaskarża.” 
 
Jeżeli nasz artykuł nie rozwiał wszystkich Twoich wątpliwości,zajrzyj na stronę:
 
Już za tydzień zapraszamy na kolejny artykuł z serii!
Pozdrawiamy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *