Kreatywność

Z kreatywnością jest jak ze sportem – im więcej trenujesz, tym lepsze osiągasz wyniki. Wbrew pozorom to nie cecha wrodzona, a nabyta. Oznacza to, że poprzez odpowiednie ćwiczenia możesz pobudzić i zwiększyć swoją kreatywność. Oto kilka prostych rad, które pozwolą Ci podnieść poziom twórczego myślenia.

Baw się! W szczególności z dziećmi. Dziecko inaczej odbiera rzeczywistość niż dorosły. Spójrz na świat jego oczami. Wystarczy dać dziecku zabawkę bez instrukcji obsługi. Będziesz zdziwiony, jakie znajdzie dla niej zastosowanie, nie wiedząc do czego została stworzona i jakie jest jej prawdziwe przeznaczenie!

  • Spokojna głowa!

Pozwól sobie na odpoczynek, przepracowanie nie sprzyja kreatywności. Odprężony mózg jest o wiele bardziej kreatywny. Nie bez powodu pracodawca wysyła Cię na urlop! Kiedy pracujesz, angażujesz zazwyczaj lewą półkulę mózgu, która odpowiada za logiczne i analityczne myślenie. Kiedy nie pracujesz, częściej używasz prawej półkuli, która odpowiada za abstrakcyjne myślenie i wyobraźnię przestrzenną, a więc zdecydowanie za coś, co sprzyja kreatywności.

  • Sport to zdrowie (także mentalne).

Jeśli wykorzystałeś już swój limit wakacji, podobne rezultaty osiągniesz uprawiając sport. I nie musisz od razu stawać na starcie wielkich zawodów. Już nawet 10 minut wysiłku fizycznego poprawia kreatywność! Jeśli czujesz, że znalazłeś się w kreatywnym dołku i żadne twórcze rozwiązanie nie przychodzi Ci do głowy – wstań zza biurka, idź na spacer, pobiegaj albo wybierz się na basen.

  • Ucz się na błędach.

Słuszne jest powiedzenie: „Co decyduje o Twoim sukcesie? Dobre decyzje.” Jak się tego nauczyć? Poprzez doświadczenie. A nie zdobędziemy doświadczenia bez podejmowania złych decyzji. Watro więc wiedzieć, że nie należy bać się popełniania błędów, ponieważ to właśnie one w paradoksalny sposób zbliżają do sukcesu. Zatem, nawet jeśli jakiś pomysł na pierwszy rzut oka wydaje Ci się niezbyt udany, nie bój się próbować, eksperymentować i szukać! W końcu uda się trafić na właściwe rozwiązanie.

  • Walcz z rutyną.

Czy zastanawiałeś się, ile rzeczy w Twoim codziennym życiu podlega rutynie? Nawyki rozleniwiają i zabijają naszą kreatywność. Przestajemy myśleć i powtarzamy czynności automatycznie. Postaraj się codziennie robić coś inaczej. Jeśli jeździsz do pracy autobusem – wysiądź przystanek wcześniej i resztę trasy pokonaj piechotą. Zwykłe przestawienie rzeczy na biurku ma znaczenie.

  • Magia kolorów i dźwięku

Badania dowiodły, że pobudzeniu kreatywności sprzyja przyciemnione światło oraz niezbyt głośna muzyka. Dobroczynny wpływ na twórcze procesy myślenia mają również kolory zielony i niebieski. Warto więc od czasu do czasu zrobić sobie przerwę w pracy, wyjrzeć przez okno i popatrzeć na niebo i trawę.

  • Łap chwilę.

Zapisuj pomysły, gdy tylko pojawią się w Twojej głowie. Nie łudź się, że za parę godzin będziesz potrafił je sobie przypomnieć. Nic bardziej mylnego. Idea, która powstaje w Twojej głowie, to często reakcja na sytuację, w której w danym momencie się znajdujesz albo na coś, co widziałeś nawet przez ułamek sekundy. Trudno będzie powtórzyć ten stan w zupełnie innych okolicznościach.

  • Samospełniające się proroctwo

Choć brzmi to banalnie, przede wszystkim musisz głęboko wierzyć w to, że jesteś kreatywny, a przynajmniej powtarzać sobie, że tak jest. Jeśli będziesz myśleć inaczej („na pewno nie znajdę żadnego rozwiązania” albo „rozwiązanie, które wymyśliłem na pewno zawiera mnóstwo błędów i  nikomu się nie spodoba”), Twój mózg zacznie w to wierzyć. Negatywne myślenie zablokuje u Ciebie proces twórczego myślenia. Myśl pozytywnie!

Kreatywność to ważna cecha potrzebna w pracy w wielu branżach. Mamy nadzieję, że dzięki powyższym radom uda Wam się pobudzać ją w sobie każdego dnia!

*Źródło: www.workprofit.pl

*Źródło: http://happyhr.pl/8-prostych-krokow-do-poprawy-twojej-kreatywnosci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *