Kursy internetowe – jak korzystać z nich efektywniej?

Dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu zyskujemy niemal nieograniczone możliwości rozwoju. Szkolenia, kursy, lekcje – wszystko dzisiaj może odbywać się on-line. W dzisiejszych czasach dla wielu osób bardzo ważny jest rozwój osobisty oraz profesjonalizm, dlatego też poszerzanie kompetencji we wszelkich dziedzinach jest niemal codziennością. Warto jednak pamiętać, że aby coś naprawdę przyniosło korzyści, trzeba się temu poświęcić w pełni, dlatego też – choć kursy internetowe są kuszące i jest ich wiele – postarajmy się korzystać nich z rozwagą, aby nasze działania były jak najbardziej efektywne. Jak więc skutecznie uczestniczyć w kursach on-line? Gdzie ich szukać i dlaczego warto to zrobić?

Kursy internetowe to doskonały sposób na podniesienie swoich kwalifikacji bez wychodzenia z domu. Możemy je rozpocząć, kiedy chcemy i uczestniczyć w nich wtedy, kiedy mamy na to czas. Możemy wygodnie rozsiąść się w domowym zaciszu i chłonąć wiedzę w spokoju. Nikt nas nie pogania, nie czujemy presji ze strony innych uczestników, możemy zatrzymać kurs w dowolnym momencie.

Nie musimy również czekać, aż w naszej okolicy pojawi się wymarzone szkolenie lub jechać na nie do innego miasta. Mamy właściwie nieograniczony wybór, możemy korzystać z kursów z całego świata w taki sposób, jaki jest dla nas najwygodniejszy.

Dzięki kursom internetowym możemy rozszerzyć swoje kompetencje, zmienić je, nauczyć się zupełnie nowych rzeczy, uporządkować swoje życie, odmienić swoją karierę, nauczyć się języków lub znaleźć swoje hobby. To właśnie ta dowolność sprawia, że naprawdę warto pomyśleć o takiej formie zdobywania wiedzy.

 Efektywne korzystanie z kursów

Mnogość kursów jest kusząca, ale jak już wspominaliśmy, nauka wielu rzeczy jednocześnie może sprawić, że wiedza nie usystematyzuje się na tyle, żeby z kursu naprawdę coś wynieść. Dlatego też efektywne korzystanie z kursów internetowych powinno iść w parze z rozsądkiem. Musimy dokładnie wiedzieć, czego chcemy i planować kolejne etapy nauki. Dopiero wówczas wiedza zdobyta w teorii może przełożyć się na dobre wyniki w praktyce.

Od czego trzeba zacząć? Przede wszystkim zastanówmy się, czego tak naprawdę chcemy się nauczyć. Przeglądając strony z kursami, możemy mieć wrażenie, że interesuje nas mnóstwo rzeczy, warto jednak skupić się początkowo na tym, co jest nam naprawdę potrzebne. Przemyślmy, jakich informacji potrzebujemy, czego chcemy się nauczyć i co jest dla nas priorytetem.

Jeżeli już znaleźliśmy coś, co nas interesuje, na samym początku warto dobrze sprawdzić, czy kurs rzeczywiście jest wart naszej uwagi.

 Jak szukać odpowiedniego kursu?

Jeśli firma oferująca kurs udostępnia próbkę darmowych materiałów, koniecznie się z nimi zapoznaj. Choć brzmi to banalnie, nawet ton głosu prowadzącego może nam przecież przeszkadzać i uniemożliwiać pełne skupienie. Zanim cokolwiek kupimy, przejrzyjmy materiały, ponieważ może to nas uchronić przed błędem źle wydanych pieniędzy.

Skąd jednak wiedzieć, że kurs przygotował ktoś kompetentny? Nie wierzmy twórcy na słowo i sprawdźmy go, przejrzyjmy jego stronę, przeczytajmy opinie o nim. Kiedy w sieci nie znajdziemy żadnych informacji, powinien to być sygnał do rezygnacji z takiego szkolenia, ponieważ może być to zwykłe oszustwo. Jeśli jednak znajdziemy informacje, że dany specjalista jest ekspertem w swojej dziedzinie, zyskamy pewność, że dokonaliśmy trafnego wyboru.

Zwróć uwagę na stronę szkolenia. Przeczytaj opisy, spis treści. Jeśli są bardzo ogólnikowe, może to oznaczać, że kurs również może mieć niewielką zawartość merytoryczną. Dużo szczegółów podanych na stronie świadczy o tym, że twórcy szkolenia mają czym się pochwalić. Błędy interpunkcyjne oraz literówki na stronie szkolenia też nie świadczą o nim najlepiej.

Dokładnie przeanalizuj program kursu, który wybrałeś. Sprawdź, czy rzeczywiście możesz wiele się nauczyć i czy są tam interesujące dla ciebie zagadnienia. Po sprawdzeniu spisu treści może okazać się, że większość punktów mówi o tym samym, a to nie świadczy dobrze o szkoleniu.

Poszukaj opinii na temat wybranego kursu w Internecie. Dobrze jeśli znajdziesz je na niezależnych forach i stronach, są najbardziej wiarygodne. Możesz również o wybrane kursy zapytać w grupach tematycznych.

Zanim zdecydujesz się na płatne kursy internetowe, sprawdź czy takiej samej wiedzy nie znajdziesz w sieci za darmo. Obecnie w Internecie jest mnóstwo dobrej jakości blogów specjalistycznych lub e-booków, które mogą dostarczyć ci takich samych informacji jak szkolenie online. Może wystarczy poszukać, a pieniądze przeznaczyć na zdobycie innej wiedzy, której jeszcze nikt nie opublikował.

Nie zapomnij na koniec wystawić opinii na temat szkolenia. Może to pomóc innym kursantom w podjęciu decyzji, tak jak tobie pomogły recenzje innych.

Pamiętajmy jednak o tym, że aby kurs był skuteczny,jego skończenie nie polega tylko na przeczytaniu wszystkiego lub zapoznaniu się z materiałami – jeśli wymaga zrobienia wielu ćwiczeń, nie należy ich pomijać.

Wprowadź rady w czyn, spróbuj każdej z nich, dopiero później oceniaj, co rzeczywiście się u ciebie sprawdza. Praktyka jest bardzo ważna, w końcu po to sięgamy po kursy internetowe – aby wprowadzić zmiany do swojego życia.

Gdzie szukać kursów internetowych? Na blogach eksperckich, na specjalnych platformach skupiających kursy różnego rodzaju. Warto sprawdzić kilka źródeł, zanim zdecydujemy się na którąś z opcji.

Dzięki tego rodzaju kursom bez wychodzenia z domu możemy nabyć nowe umiejętności, które sprawią, że lepiej poradzimy sobie nie tylko w pracy, lecz także w życiu prywatnym. Z pewnością warto spróbować.

Źródło: www.workprofit.pl

Żródło :https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kursy-internetowe-jak-korzystac-z-nich-efektywniej4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *