Praca na studiach dziennych – sposoby na to, jak zarobić dodatkowe pieniądze

Rozpoczęcie roku akademickiego zbliża się wielkim krokami. Wielu osobom nasuwa się pytanie, czy można połączyć studia dzienne z pracą? Oczywiście, że tak. Są osoby, które potrafią pogodzić naukę i pracę dorywczą. Idealną pracą dla studenta dziennego może być telemarketing, udzielanie korepetycji, praca w charakterze hostessy – promotora produktu czy po prostu wykładanie towaru.

 Praca na studiach dziennych – czy warto?

Studia to czas, podczas którego wielu młodych ludzi przeprowadza się do innego miasta i rozpoczyna samodzielne życie. Część z nich może liczyć na wsparcie ze strony rodziców, jednak mimo wszystko studencki tryb życia może sprawić, że środki okażą się niewystarczające lub po prostu młodym żakom nie będzie wypadało prosić rodziców o pieniądze. Dlatego właśnie studia to dobry moment na podjęcie pierwszej pracy.

Jakie są zalety pracy podczas studiów? Oprócz kwestii oczywistej, czyli regularnego wpływu środków na konto, to przede wszystkim doskonała okazja na zapoznanie się z kulturą pracy, a także spróbowanie sił w różnych dziedzinach. Podjęcie pracy na studiach to także świetny sposób na poznanie nowych ludzi, nie tylko studentów, ale też starszych, doświadczonych, którzy mogą podzielić się doświadczeniami i kontaktami, które w przyszłości mogą pomóc w zdobyciu stałego już zatrudnienia.

To także szansa na budowanie naszych kompetencji i tworzenie cv. Pracodawcy dużo chętniej zatrudniają osoby z doświadczeniem niż takie, które nie posiadają obycia praktycznego.

 Jak pogodzić pracę i studia dzienne?

Studia dzienne, szczególnie na pierwszym i drugim roku, wymagają od studenta dyspozycyjności. Istnieją co prawda wykłady, na których obecność jest nieobowiązkowa, pozostaje jednak kwestia ćwiczeń, które w planie zajęć mogą znaleźć się w różnych godzinach. Poza tym warto pamiętać, że luty i czerwiec to miesiące, podczas których student wyłączony jest z życia zawodowego i społecznego na rzecz sesji egzaminacyjnej.

To wszystko sprawia, że na pracę pozostaje niewiele czasu. Mimo to warto poszukać zatrudnienia z możliwie najdogodniejszym, elastycznym grafikiem. Praca wieczorem i w weekendy być może nie da sumy godzin odpowiadającej pełnemu etatowi, a więc i wynagrodzenie nie będzie takie samo, ale na pewno pozwoli zarobić na dodatkowe przyjemności.

Kolejną złotą zasadą w podejmowaniu pracy jednocześnie ze studiowaniem w trybie dziennym jest nienastawianie się na zajęcia, które wpiszą się tematycznie w kierunek studiów, bo nie zawsze jest to możliwe. Co prawda student stomatologii być może znajdzie dorywczą pracę jako pomoc dentystyczna, ale już przyszłemu prawnikowi ciężko będzie znaleźć pracę w kancelarii. Jednak praca, np. w roli telemarketera, może nauczyć nas kontaktu z klientem, przydatnego już w naszej branży.

Pracując w czasie studiów trzeba także wykazać się cierpliwością. Wielkie sukcesy zawodowe przychodzą często po miesiącach, a nawet latach. Podjęcie dorywczej pracy na studiach to jednak doskonała okazja, aby obyć się z rynkiem pracy i zapoznać się z trudnościami życia dorosłego.

 Oferty pracy dla studenta dziennego

Studiując w trybie dziennym najlepiej szukać pracy w kilku sprawdzonych obszarach. Jednym z nich jest call center. Tu grafik ustalany jest najczęściej przez samych pracowników. Im więcej pracujesz, tym więcej zarabiasz. Podobnie, choć bardziej restrykcyjnie, jest w lokalach gastronomicznych.

Doskonałym zajęciem dla osób, które studiują w trybie dziennym i chcą podjąć pracę, jest udzielanie korepetycji. Pozwoli to na utrwalenie wiedzy w danej dziedzinie nauki i przyniesie zarobki. Poza tym student ustala plan zajęć według własnej dyspozycyjności i jest zupełnie niezależny od jakiegokolwiek pracodawcy.

Kolejną ofertą pracy dla wszystkich studentów jest wykładanie towaru. Nie jest potrzebne doświadczenie, tylko chęci do pracy. Godziny są zwykle do ustalenia, można pracować w ciągu dnia, jak i w nocy. Jest to praca fizyczna, ale mogą się jej podjąć również dziewczyny – najczęściej towar przewożony jest na wózkach, a nie do wszystkich typów towarów potrzebna jest siła. Inna możliwość   to praca jako hostessa – promotorka, często w weekendy w sklepach możemy spotkać takie osoby, prezentujące nowe produkty.Dobrą propozycją pracy są inwentaryzacje. Odbywają się głównie w nocy, ale dzięki nowoczesnym urządzeniom liczącym praca nie jest trudna ani ciężka.

Osoby, które lubią kontakt z ludźmi mogą podjąć pracę jako kasjer / kasjerka w supermarkecie. Jest to bardziej odpowiedzialne zajęcie, ale i wynagrodzenie wyższe. Podobnie jak przy wykładaniu towaru, można ustalić godziny pracy.

Jeżeli znamy języki obce, to szansą na ich ciągłe doskonalenie jest pomoc w recepcji targowej czy kongresowej.

Przedstawiliśmy tylko kilka propozycji dobrych zajęć dla studentów. Zachęcamy do podejmowania różnych zleceń w celu zdobycia cennego doświadczenia i oczywiście dodatkowego wynagrodzenia. Work&Profit ma wiele ofert  pracy z elastycznym grafikiem – rozumiemy, że na studiach nauka jest najważniejsza J. Zachęcamy do regularnych odwiedzin naszej strony, gdzie pojawiają się godne uwagi oferty pracy oraz na naszego fanpage na FB.

*Źródło: www.workprofit.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *