Praca jesienią

Choć każdy chciałby, aby jesień była piękną, złotą porą roku, nie da się ukryć, że częściej jednak za oknem jest szaro, ciemno, pada deszcz, a dni są coraz krótsze. Nic dziwnego, że po ciepłym lecie trudno nam przywyknąć do nowej rzeczywistości. Często się przecież mówi o jesiennej chandrze. Wydawać się więc może, że praca jesienią jest skazana na brak efektywności. Warto jednak sprawić, by tak nie było i aby praca jesienią stała się produktywna i skuteczna – co możemy zrobić?

O ile wczesna jesień jest łaskawsza, im bliżej zimy, tym pewniejszy jest fakt, że przychodzimy do pracy i wracamy z niej, kiedy jest ciemno. Zasłonięte rolety i sztuczne, mocne światło sprawiają, że mamy bardzo mało kontaktu ze słońcem. Tym samym czujemy się gorzej, dopada nas zły nastrój, nie mamy na nic ochoty.

Aktualnie bardzo dużo mówi się o zbawiennej mocy suplementowania w mniej słonecznych miesiącach witaminy D3. Dzięki temu będziemy mniej podatni na infekcje. Przyjmowanie jej poprawi również nasze samopoczucie. Jeśli jesienna chandra nas dopada, warto pomyśleć o suplementacji.

Aby złapać trochę słońca i naturalnego światła, warto korzystać z każdej chwili, gdy jest to możliwe – wychodzić na spacery, być aktywnym w weekend, przyjść do pracy piechotą, jeśli idziemy na popołudniową zmianę. Jeżeli to możliwe – otwierajmy okna w miejscu pracy lub chociaż odsłaniajmy rolety, by wpuścić trochę światła. Z pewnością wpłynie ono na naszą pracę jesienią.

Krótkie dni i mało słonecznego światła oraz kiepska pogoda to często główne powody naszego przygnębienia i spadku motywacji.

Bądźmy  więc aktywni, ponieważ aktywność fizyczna wpływa nie tylko na nasze ciało, lecz także na pracę mózgu. Nie siedźmy cały dzień przy biurku – lepiej wstać co jakiś czas, podejść do współpracownika z jakąś sprawą zamiast wysyłać mu maila. Zrezygnujmy z jedzenia przy biurku, a jeśli jest możliwość  wyjdźmy z biura i przejdźmy się gdzieś, by w ten sposób wykorzystać przerwę na obiad. Korzystniej jest wybrać schody zamiast windy. To wszystko sprawi, że będziemy czuli się lepiej i praca będzie przyjemniejsza, nie zmieni tego nawet szarość i deszcz za oknem.

Zachowajmy porządek w miejscu pracy. Choć niektórzy twierdzą, że lepiej pracuje się im w nieładzie, należy przyznać, że porządek sprzyja motywacji i produktywności. Powinniśmy wiedzieć, co gdzie leży i dlaczego w ogóle jest na naszym biurku. Kurz i brudne kubki również nie pomagają. Dzięki uporządkowaniu przestrzeni wokół, również w naszej głowie zapanuje ład. Nie będziemy się denerwować, że nie możemy czegoś znaleźć, coś nam zaginęło. Dodatkowy stres nie jest nam potrzebny – praca jesienią bywa już wystarczająco trudna.

Jesienią nierzadko tęsknimy za urlopem, wakacjami, wspominamy, choć nie pamiętamy już, jak bardzo byliśmy zrelaksowani. Aby powrócić myślami do wakacji, warto umieścić w biurze letnie akcenty – kwiat doniczkowy lub chociaż tapetę w komputerze. Dzięki temu wprowadzimy się w przyjemny nastrój.

Planujmy i starajmy się utrzymywać porządek w skrzynce mailowej. Chyba nikt nie lubi, kiedy lista nieprzeczytanych maili rośnie z dnia na dzień. Warto więc planować swój dzień pracy, pomoże nam to w osiągnięciu spokoju psychicznego.

Organizujmy sobie ciekawie czas po pracy – co prawda wakacje już za nami, ale przecież to nie znaczy, że musimy zaszyć się w domu i narzekać. Spotykajmy się z bliskimi – wielu z nich w wakacje jest nieuchwytnych, róbmy sobie małe wycieczki, pielęgnujmy swoje hobby. Popatrzmy na jesień bardziej pozytywnie. W końcu to idealna pora roku, aby z kubkiem gorącej czekolady zakopać się pod kocem i czytać wszystkie książki, na które latem trudniej było znaleźć czas, czy oglądać filmy. Jesień to również czas, gdy jest sporo pysznych sezonowych warzyw i owoców – warto spędzić trochę czasu w kuchni. Gorące miesiące sprawiają, że ani nie chce nam się siedzieć w domu, ani tym bardziej w kuchni, jesienią częściej stajemy się domatorami i nic w tym złego – warto dobrze wykorzystać ten czas. Dzięki temu będziemy zrelaksowani i zyskamy więcej energii do pracy.

Jesień przygnębia wielu z nas, nawet jeśli nie jesteśmy fanami lata, brak słońca, nieprzychylna aktywnościom pogoda czy po prostu krótkie dni, mogą być dla nas niemal nie do przejścia. W takim czasie praca jesienią wydaje się czymś niesamowicie trudnym. Marzymy nierzadko tylko o łóżku i świętym spokoju.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie ma rzeczy niemożliwych i nawet w tych zimnych, nieprzyjemnych miesiącach można stać się zmotywowanym i efektywnym. W każdej porze roku postarajmy się odnaleźć pozytywne strony.

 

Źródło:
https://www.workprofit.pl/ciekawostki.html
https://poradnikpracownika.pl/-co-zrobic-aby-praca-jesienia-byla-bardziej-efektywna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *