Praca zdalna

Do 2020 roku w krajach rozwijających się pracować zdalnie będzie co drugi pracownik dużej firmy i 70 proc. zatrudnionych w start-upach. Ta forma pracy także w Polsce ma coraz więcej sympatyków, może przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Firmy wprowadzając możliwość pracy zdalnej – automatycznie generują oszczędności: zmniejszają swoje koszty wyposażenia, utrzymania czy samego wynajmu biura. Pokazują także swoim pracownikom, iż są organizacją elastyczną, z „ludzką twarzą”, która rozumie ich potrzeby i traktuje jako partnera.

Zbudowanie zespołu złożonego z kompetentnych i zaangażowanych pracowników to dla wielu firm coraz większe wyzwanie. Szukają sposobów, by zachęcić do udziału w rekrutacji najlepszych kandydatów na rynku, a następnie zatrzymać ich w firmie na dłużej. Możliwości pracy zdalnej podnosi atrakcyjność oferty zatrudnienia, co automatycznie może się przełożyć na zwiększenie szansy na sukces rekrutacyjny.

 PRACA Z DOMU TO OBUSTRONNE KORZYŚCI.

Jak mówią wyniki badania „Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników”,edycja polska 2018, prawie 70% respondentów nie ma możliwości pracy zdalnej, a ponad połowa z nich chciałaby przynajmniej część pracy móc wykonywać w takim trybie. To dowód na to, że możliwość pracy zdalnej może zwiększać atrakcyjność oferty rekrutacyjnej i pozytywnie wpływać na ocenę kandydatów, a później także pracowników firmy.

 ELASTYCZNIE NIE ZNACZY GORZEJ.

„Nie samą pracą żyje człowiek” –pracodawcy coraz częściej spotykają się z takim podejściem osób zatrudnionych. Nawet ambitni i stawiający na karierę zawodową pracownicy wiedzą, jak ważny jest odpoczynek i realizacja swoich pozazawodowych pasji. Praca jest częścią ich życia i dobrze, by dawała możliwość połączenia zainteresowań prywatnych z życiem zawodowym. Dlatego możliwość „wzięcia” jej ze sobą w podróż, sprawia, że czują się z niej bardziej zadowoleni. Badania przeprowadzone wśród osób, które mają doświadczenie w pracy zdalnej, pokazują, że aż 95% ocenia ją pozytywnie. Pracujący zdalnie także częściej deklarują zadowolenie ze swojej pracy (94% wskazań) niż osoby, które takiej możliwości nie mają (74%).

Zaoferowanie możliwości pracy zdalnej, czy w elastycznych godzinach, może przynieść firmom wiele korzyści nie tylko biznesowych, od oszczędności po wzrost efektywności, ale także satysfakcję pracowników oraz ich zaangażowanie w budowanie trwalszych relacji z firmą. Ten rodzaj pracy, dużo popularniejszy na Zachodzie, w Polsce dopiero raczkuje, ale ma przed sobą ogromne perspektywy, które wynikają przede wszystkim z demografii i konieczności zabiegania przez pracodawców o dobrych pracowników.

 

*Żródło:
https://www.workprofit.pl/ciekawostki.html
https://www.pulshr.pl/rekrutacja/pracownicy-szukaja-ofert-z-mozliwoscia-pracy-zdalnej-to-przyszlosc-polskiego-rynku-pracy,57434.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *